Absolutnie innowacyjny pastorał
Fakt, że pastorał powinien stanowić atrybut każdego myśliwego nie podlega żadnej wątpliwości, a korzystanie z niego dobrze świadczy o myśliwym i szacunku, jakim darzy zwierzynę.
Uzyskanie tzw. oczekiwanego miejsca trafienia pociskiem w cel, możliwe jest po spełnieniu dwóch podstawowych warunków, jakimi są: naprowadzenie przyrządów celowniczych na cel oraz bezwzględna stabilizacja broni w momencie oddawania strzału. W tym celu stosuje się różnej konstrukcji podpórki strzeleckie, których wspólną cechą jest poszukiwanie rozwiązań, zmierzających do wyeliminowania błędów popełnianych w trakcie celowania i skrócenia czasu przygotowania urządzenia do pracy. Różnorodność podpórek strzeleckich dostępnych na rynku jest pochodną tych właśnie poszukiwań, w efekcie czego zauważalna jest mnogość tych urządzeń, w większości jednak pozbawionych możliwości ustabilizowania broni w dwóch płaszczyznach, a jeśli już posiadają taką zdolność, skomplikowana konstrukcja pochłania wiele czasu na etapie przygotowania urządzenia do pracy.
Produkowany przez nas pastorał składa się z czterech ramion nośnych tak połączonych ruchomo, że w pozycji złożonej do transportu ramiona ustawione są w jednej płaszczyźnie, a po rozłożeniu tworzą stojak w kształcie odwróconej litery V w rzucie prostokątnym i litery V w rzucie bocznym. Sposób połączeń czterech ramion stanowiących trzon konstrukcji, trafnie obrazuje tzw. krzywa zamknięta wiązana, zwana tez linią poligonową. Taka konstrukcja pozwoliła scalić czteroelementową podpórkę w całość i uzyskać w górnej partii krzyżujących się ramion parę widełek stabilizujących łoże broni, a w dolnej, dwóch punktów podparcia, zapewniających stabilizację boczną. Absolutną nowością tej konstrukcji jest trzypunktowy magnetyczny system ryglujący i brak jakichkolwiek rzep czy pasków, co pozwala przygotować pastorał do strzału w rekordowo krótkim czasie (ok. 2-3 sekund). Sama zaś konstrukcja charakteryzuje się niespotykaną w podobnych urządzeniach ergonomią, pozwalającą na wyjątkowo komfortowy transport.
Innowacyjność tej konstrukcji została potwierdzona przez Urząd Patentowy RP, który wydał w kwietniu 2015 roku decyzję o udzieleniu patentu.
Prototyp tego urządzenia powstał w 1999 roku, a autorem pomysłu jest myśliwy z okręgu słupskiego. Oficjalna premiera miała miejsce w lutym 2015 r. na Międzynarodowych Targach Łowieckich w Salzburgu, gdzie nasz pastorał odniósł wielki sukces.
Darz Bór!